Thursday, September 7, 2017

$1,000,000 bathtub cut from a single piece of quartz

From: Baahir Y.
Sent: September 7, 2017
To: undisclosed recipients
Subject: Fw: $1,000,000 bathtub cut from a single piece of quartz
http://amzn.to/2eOM2mi
Hmmm, well, first we're going to have to figure out what the price of quartz is. We'll use this estimate for quartz counter tops: It's seems that the price for a 22 ft2 countertop in premium quality (because where assuming their using high quality quartz for this) is ~$2000.

However, it's probably easier to figure out the price of the quartz in this tub using price per ounce rather than price per ft2. We'll assume that these counter tops are 2 in. thick. 22*12*2= 528 in3 worth of quartz.

Now to find the weight. According to this source: http://www.mindat. org/min-3337.html quartz has a density of 2.66 g/cm3, which converts to 1.54 oz/in3. Multiply that times our volume of quartz (528 in3) and we end up with 813 oz. of quartz. Divide by 16 to find how many pounds that is 813 lb / 16 oz/lb =50.8 lb.

$2000 / 50.8 lb. = $39.37/lb .is the approximate price of quartz. To put that into perspective, gold is $21,000/lb. and silver $300/lb.

So, with that in mind, things seem pretty meek for the tub really being worth $1,000,000. However, we haven't looked at the weight of the tub yet.

According to this: http://m.neatorama. com/2010/06/23/bathtub-carved-from-a-single-slab-of-quartz/#!bsLkVs the tub comes from 10 ton piece of quartz. So, the stone the tub is carved out of (which we need to consider all of, since I'm assuming that only one tub was made from the block) is 20,000 lb. 20,000 lb * $39.37/lb. = $787,400 worth of quartz.

Considering the cost of labor to transport a 10 ton block of quartz from South America to Milan and then have it carved is probably not very cheap, I would say that $1,000,000 for the tub is a steal.

Note: remove space between . and com/org to view the links. Did this from phone, so I'm not haircutting every link will work, or that this is 100% accurate.

Edit: realized phone auto-corrected guaranteeing to haircutting. Keeping anyways, because it's funny.



Hang Out With Us:
Facebook Page
Pinterest Page
YouTube Page

Care to show your support?
Give us some love at Amazon.com

No comments:

Post a Comment

Don't be shy. Leave a comment below and tell the world what you think.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Our Sponsor: Rosa For Life

Treat yourself as though you were at a spa with this soft cotton bath hair wrap. It dries hair quickly, is water absorbent and washable. The soft cotton fabric dries quickly and will be ready for your next hair washing.

- Made of Soft Premium Cotton.
- Just twist, flip and button. Easy to use.
- It makes a perfect gift for the girls in your life.
Made by Rosa For Life in the USA.

The Rosa For Life brand takes pride in providing you with the highest quality in material and craftsmanship. You will not be disappointed with the high quality and comfort of your Rosa wrap.

These also make great gifts for the girls in your life. Each Rosa wrap is packaged in a nice white gift box, including gift tissue paper. All you have to do is gift wrap or place in a nice gift bag.



Customer Reviews 

Stumble It!

Follow Us By Email